İçeriğe geç
26 Ekim 2026 PazartesiTCMB dolar 49,65 TL
Ücretsiz araçlar
GÜNDEM02:57GO! GLOBAL’de dijital ticaret iş birliği çağrısı: 23 Ekim02:52KOSGEB İş Geliştirme başvuruları 31 Ekim’de kapanıyor02:47Türkiye ve AB, EPREL ve CPNP erişimi için çalışacak
GTİP · Fasıl 29Organik kimyasallar

2916 GTİP: Doymamış asiklik monokarboksilik asitler, siklik monokarboksiklik asitler, bunların anhidritleri, halojenürleri, peroks…

Doymamış asiklik monokarboksilik asitler, siklik monokarboksiklik asitler, bunların anhidritleri, halojenürleri, peroksitleri ve peroksi asitleri; bunların halojenlenmiş, sülfolanmış, nitrolanmış veya nitrozolanmış türevleri.

Son kontrol: 24 Ekim 2026Türk Gümrük Tarife Cetveli 2026

Kısa cevap

2916 Türk Gümrük Tarife Cetveli’nde “Doymamış asiklik monokarboksilik asitler, siklik monokarboksiklik asitler, bunların anhidritleri, halojenürleri, peroksitleri ve peroksi asitleri; bunların hal…” pozisyonudur (fasıl 29). Altında 48 adet 12 haneli GTİP kodu vardır.

Pozisyon2916HS kodunun ilk 4 hanesi
12 haneli kod48Ürüne göre seçilir
Fasıl29Organik kimyasallarFasılı aç ›

2916 pozisyonundaki 12 haneli kodlar

48 kod
GTİPTanımBirim
2916.11Akrilik asit ve tuzları:
2916.11.00.10.00 Akrilik asit
2916.11.00.20.00 Akrilik asitin tuzları
2916.12Akrilik asitin esterleri :
2916.12.00.00.11 Metil akrilat
2916.12.00.00.12 Etil akrilat
2916.12.00.00.13 Butil akrilat
2916.12.00.00.19 Akrilik asitin diğer esterleri
2916.13Metakrilik asit ve tuzları :
2916.13.00.00.11 Metakrilik asit
2916.13.00.00.12 Metakrilik asit tuzları
2916.14Metakrilik asit esterleri :
2916.14.00.00.11 Metil metakrilat
2916.14.00.00.12 Etil metakrilat
2916.14.00.00.13 Butil metakrilat
2916.14.00.00.19 Metakrilik asitin diğer esterleri
2916.15Oleik, Iinoleik ve linolenik asitler, bunların tuzları ve esterleri :
2916.15.00.10.00 Oleik asit
2916.15.00.90.11 Linoleik asit
2916.15.00.90.12 Linolenik asit
2916.15.00.90.13 Sodyum oleat
2916.15.00.90.14 Sodyum linolenat
2916.15.00.90.15 Potasyum oleat
2916.15.00.90.16 Potasyum linolenat
2916.15.00.90.19 Oleik, linoleik ve linolenik asitin diğer tuz ve esterleri
2916.16.00.00.00 Binapakril (ISO)
2916.19Diğerleri:
2916.19.10.00.11 Undekanoik asitler
2916.19.10.00.13 Çinko undekonoat
2916.19.10.00.19 Undekanoik asitlerin diğer tuzları ve esterleri
2916.19.40.00.00 Krotonik asit
2916.19.95.10.00 Sorbik asit (2,4 -hekzadienoik asit)
2916.19.95.90.00 Diğerleri
2916.20Siklanik, siklenik veya sikloterpenik monokarboksilik asitler, bunların anhidritleri, halojenürleri, peroksitleri, peroksiasitleri ve bunların türevleri :
2916.20.00.00.11 Siklohekzan karboksilik asit
2916.20.00.00.12 Siklopentenil asetik asit
2916.20.00.00.13 Permetrin
2916.20.00.00.18 Diğerleri
2916.31Benzoik asit, tuzları ve esterleri :
2916.31.00.10.00 Metil, etil, propil,butil,amil benzoatlar
2916.31.00.90.11 Benzoik asit
2916.31.00.90.12 Sodyum benzoat
2916.31.00.90.13 Benzil benzoat
2916.31.00.90.19 Benzoik asitin diğer tuz ve esterleri
2916.32Benzoil peroksit ve benzoil klorür:
2916.32.00.10.00 Benzoil peroksit (dibenzoil peroksit)
2916.32.00.20.00 Benzoil klorür
2916.34.00.00.00 Fenilasetik asit ve tuzları
2916.39Diğerleri :
2916.39.10.00.00 Fenilasetik asitin esterleri
2916.39.90.10.00 Tarçın asitinin metil, etil, propil, butil, fenil etil esterleri
2916.39.90.90.11 Tarçın asiti (sinamik asit)
2916.39.90.90.12 Tarçın asitinin sodyum tuzu
2916.39.90.90.13 Tarçın asitinin potasyum tuzu
2916.39.90.90.14 Nitro benzoik asitler ve klorürleri
2916.39.90.90.15 Klor benzoik asitler ve klorürleri
2916.39.90.90.16 Fenilasetil Klorür (Phenylacetyl chloride)
2916.39.90.90.19 Diğerleri

Aynı fasılda yakın pozisyonlar

Fasıl 29 ›

Sık sorulanlar

2916 GTİP kodu nedir?
2916 Türk Gümrük Tarife Cetveli’nde “Doymamış asiklik monokarboksilik asitler, siklik monokarboksiklik asitler, bunların anhidritleri, halojenürleri, peroksitleri ve peroksi asitleri; bunların hal…” pozisyonudur (fasıl 29). Altında 48 adet 12 haneli GTİP kodu vardır.
2916 pozisyonunda hangi 12 haneli kodu kullanmalıyım?
Ürününüzün tanımına en uygun 12 haneli satırı seçin; emin değilseniz Ticaret Bakanlığı’ndan bağlayıcı tarife bilgisi (BTB) isteyin. Yanlış GTİP, vergi farkı ve cezaya yol açabilir.
2916 HS kodu nedir?
HS (Armonize Sistem) kodu GTİP’in ilk 6 hanesidir. 2916 pozisyonundaki alt pozisyonlar 2916.11, 2916.12, 2916.13, 2916.14, 2916.15, 2916.16 biçimindedir; yurt dışındaki alıcıya bu 6 hane verilir.

Doğru GTİP’i bulmak için

  1. Ürünün ne olduğuna, neyden yapıldığına ve ne işe yaradığına göre önce fasılı, sonra 4 haneli pozisyonu seçin.
  2. Pozisyondaki 12 haneli satırlardan ürünün tanımına en uygununu seçin; “Diğerleri” satırı yalnız öteki satırlara girmeyen ürünler içindir.
  3. Kesin sınıflandırma için Ticaret Bakanlığı’ndan bağlayıcı tarife bilgisi (BTB) isteyebilirsiniz.
  4. Adım adım anlatım: GTİP kodu nasıl bulunur.
  5. Yurt dışına gönderimde: ETGB ve mikro ihracat.