İçeriğe geç
25 Ekim 2026 PazarTCMB dolar 49,65 TL
Ücretsiz araçlar
GÜNDEM02:57E-ihracat zirvesinin iki günlük video bağlantıları paylaşıldı02:52Takviye gıdaların kısıtlı madde listesi 21 Ekim’de güncellendi02:47Türkiye ve AB, e-imza için teknik çalışma konusunda anlaştı
GTİP · Fasıl 29Organik kimyasallar

2918 GTİP: Başka oksijen fonksiyonlu grubu olan karboksilik asitler ve bunların anhidritleri, halojenürleri, peroksitleri ve perok…

Başka oksijen fonksiyonlu grubu olan karboksilik asitler ve bunların anhidritleri, halojenürleri, peroksitleri ve peroksiasitleri; bunların halojenlenmiş, sülfolanmış, nitrolanmış veva nitrozolanmış türevleri.

Son kontrol: 24 Ekim 2026Türk Gümrük Tarife Cetveli 2026

Kısa cevap

2918 Türk Gümrük Tarife Cetveli’nde “Başka oksijen fonksiyonlu grubu olan karboksilik asitler ve bunların anhidritleri, halojenürleri, peroksitleri ve peroksiasitleri; bunların halojenlenmiş, sülf…” pozisyonudur (fasıl 29). Altında 89 adet 12 haneli GTİP kodu vardır.

Pozisyon2918HS kodunun ilk 4 hanesi
12 haneli kod89Ürüne göre seçilir
Fasıl29Organik kimyasallarFasılı aç ›

2918 pozisyonundaki 12 haneli kodlar

89 kod
GTİPTanımBirim
2918.11Laktik asit, tuzları ve esterleri :
2918.11.00.00.11 Laktik asit
2918.11.00.00.12 Kalsiyum laktat
2918.11.00.00.13 Sodyum laktat
2918.11.00.00.19 Laktik asitin diğer tuzları
2918.11.00.00.21 Etil laktat
2918.11.00.00.22 Butil laktat
2918.11.00.00.29 Laktik asitin diğer esterleri
2918.12.00.00.00 Tartarik asit
2918.13Tartarik asitin tuzları ve esterleri :
2918.13.00.10.11 Potasyum tartarat (saf)
2918.13.00.10.12 Potasyum bitartarat ( krem tartarat) (saf)
2918.13.00.90.11 Sodyum tartarat
2918.13.00.90.12 Demir II tartarat
2918.13.00.90.13 Kalsiyum tartarat
2918.13.00.90.19 Tartarik asitin diğer tuzları
2918.13.00.90.21 Etil tartarat
2918.13.00.90.29 Tartarik asitin diğer esterleri
2918.14.00.00.00 Sitrik asit
2918.15Sitrik asitin tuzları ve esterleri :
2918.15.00.10.11 Magnezyum sitrat
2918.15.00.10.12 Demir sitrat
2918.15.00.90.11 Sodyum sitrat
2918.15.00.90.12 Potasyum sitrat
2918.15.00.90.19 Sitrik asitin diğer tuzları
2918.15.00.90.21 Trietil sitrat
2918.15.00.90.22 Tributil sitrat
2918.15.00.90.29 Sitrik asitin diğer esterleri
2918.16Glukonik asit, tuzları ve esterleri :
2918.16.00.00.11 Glukonik asit
2918.16.00.00.12 Kalsiyum glukonat
2918.16.00.00.13 Sodyum glukonat
2918.16.00.00.14 Potasyum glukonat
2918.16.00.00.19 Glukonik asitin diğer tuzları
2918.16.00.00.21 Glukonik asit esterleri
2918.17.00.00.00 2,2-Difenil-2-hidroksiasetik asit (benzilik asit)
2918.18.00.00.00 Klorobenzilat (ISO)
2918.19Diğerleri:
2918.19.30.00.00 Kolik asit, 3-alfa, 12-alfa-dihodroksi-5-beta-kolan-24-oik asit (deoksikolik asit) ve bunların tuzları ve esterleri
2918.19.40.00.00 2,2 - Bis (hidroksimetil) propiyonik asit
2918.19.98.10.10 Fenil glikolik asit
2918.19.98.10.11 Sodyum fenil glikolat
2918.19.98.10.12 Kalsiyum fenil glikolat
2918.19.98.10.13 Fenil glikolik asitin diğer tuzları
2918.19.98.10.14 Fenil glikolik asitin esterleri
2918.19.98.20.00 Malik asit, tuzları ve esterleri
2918.19.98.30.00 GHB (γ-hidroksibütirik asit)
2918.19.98.40.00 Sodyum oksibat (Sodyum 4-hidroksibütanoat)
2918.19.98.90.00 Diğerleri
2918.21Salisilik asit ve tuzları :
2918.21.00.00.11 Salisilik asit
2918.21.00.00.12 Sodyum salisilat
2918.21.00.00.19 Salisilik asitin diğer tuzları
2918.22o - Asetilsalisilik asit, tuzları ve esterleri :
2918.22.00.10.00 o - Asetilsalisilik asit
2918.22.00.90.11 Asetilsalisilik asit sodyum tuzu
2918.22.00.90.19 Asetilsalisilik asitin diğer tuzları
2918.22.00.90.21 Asetilsalisilik asit esterleri
2918.23Salisilik asitin diğer esterleri ve bunların tuzları:
2918.23.00.10.00 Etil, propil, butil, amil, benzil, stronelil, geranil ve rodinil salisilatlar
2918.23.00.90.11 Metil salisilat
2918.23.00.90.12 Fenil salisilat (salol)
2918.23.00.90.19 Diğerleri
2918.29Diğerleri:
2918.29.00.10.11 Sülfosalisilik asitler, tuzları ve esterleri
2918.29.00.10.12 Hidroksinaftonik asitler, tuzları ve esterleri
2918.29.00.30.11 p -Hidroksibenzoik asit (4 -hidroksibenzoik asit)
2918.29.00.30.12 Sodyum p-hidroksi benzoat
2918.29.00.30.19 p -Hidroksibenzoik asitin diğer tuzları
2918.29.00.30.21 Metil p-hidroksi benzoat
2918.29.00.30.22 Etil p-hidroksi benzoat
2918.29.00.30.23 Propil p-hidroksi benzoat
2918.29.00.30.29 p -Hidroksibenzoik asitin diğer esterleri
2918.29.00.81.11 Gallik asit
2918.29.00.81.12 Sodyum gallait
2918.29.00.81.13 Bazik bizmut gallat
2918.29.00.81.19 Gallik asitin diğer tuzları
2918.29.00.81.21 Metil gallat
2918.29.00.81.22 Propil gallat
2918.29.00.81.29 Gallik asitin diğer esterleri
2918.29.00.89.11 Krezotik asitler, tuzları ve esterleri
2918.29.00.89.19 Diğerleri
2918.30Aldehit veya keton fonksiyonlu grubu olan fakat başka oksijen fonksiyonlu grubu olmayan karboksilik asitler, bunların anhidritleri,halojenürleri,peroksitleri, peroksiasitleri ve bunların türevleri
2918.30.00.00.11 Aldehit gruplu karboksilik asitler
2918.30.00.00.12 Aldehit gruplu karboksilik asit tuzları
2918.30.00.00.13 Aldehit gruplu karboksilik asit esterleri
2918.30.00.00.14 Keton gruplu karboksilik asitler
2918.30.00.00.15 Keton gruplu karboksilik asit tuzları
2918.30.00.00.16 Etil aseto asetat
2918.30.00.00.17 Metil alfa-fenilasetoasetat (MAPA)
2918.30.00.00.19 Keton gruplu karboksilik asitlerin diğer esterleri
2918.30.00.00.29 Diğerleri
2918.91.00.00.00 2,4,5-T (ISO)(2,4,5- trikloropenoksiasetik asit), bunun tuzları ve esterleri
2918.99Diğerleri:
2918.99.40.00.00 2,6-Dimetoksibenzoik asit; dicamba (ISO); sodyum fenoksiasetat
2918.99.90.00.11 Anezik asit
2918.99.90.00.12 Kalsiyum laktobiyonat
2918.99.90.00.13 Kalsiyum galaktaglukonat
2918.99.90.00.14 Misoprostol
2918.99.90.00.19 Diğerleri

Aynı fasılda yakın pozisyonlar

Fasıl 29 ›

Sık sorulanlar

2918 GTİP kodu nedir?
2918 Türk Gümrük Tarife Cetveli’nde “Başka oksijen fonksiyonlu grubu olan karboksilik asitler ve bunların anhidritleri, halojenürleri, peroksitleri ve peroksiasitleri; bunların halojenlenmiş, sülf…” pozisyonudur (fasıl 29). Altında 89 adet 12 haneli GTİP kodu vardır.
2918 pozisyonunda hangi 12 haneli kodu kullanmalıyım?
Ürününüzün tanımına en uygun 12 haneli satırı seçin; emin değilseniz Ticaret Bakanlığı’ndan bağlayıcı tarife bilgisi (BTB) isteyin. Yanlış GTİP, vergi farkı ve cezaya yol açabilir.
2918 HS kodu nedir?
HS (Armonize Sistem) kodu GTİP’in ilk 6 hanesidir. 2918 pozisyonundaki alt pozisyonlar 2918.11, 2918.12, 2918.13, 2918.14, 2918.15, 2918.16 biçimindedir; yurt dışındaki alıcıya bu 6 hane verilir.

Doğru GTİP’i bulmak için

  1. Ürünün ne olduğuna, neyden yapıldığına ve ne işe yaradığına göre önce fasılı, sonra 4 haneli pozisyonu seçin.
  2. Pozisyondaki 12 haneli satırlardan ürünün tanımına en uygununu seçin; “Diğerleri” satırı yalnız öteki satırlara girmeyen ürünler içindir.
  3. Kesin sınıflandırma için Ticaret Bakanlığı’ndan bağlayıcı tarife bilgisi (BTB) isteyebilirsiniz.
  4. Adım adım anlatım: GTİP kodu nasıl bulunur.
  5. Yurt dışına gönderimde: ETGB ve mikro ihracat.