İçeriğe geç
26 Ekim 2026 PazartesiTCMB dolar 49,65 TL
Ücretsiz araçlar
GÜNDEM02:57GO! GLOBAL’de dijital ticaret iş birliği çağrısı: 23 Ekim02:52KOSGEB İş Geliştirme başvuruları 31 Ekim’de kapanıyor02:47Türkiye ve AB, EPREL ve CPNP erişimi için çalışacak
GTİP · Fasıl 29Organik kimyasallar

2939 GTİP: Alkaloidler (tabii veya sentez yolu ile elde edilmiş), bunların tuzları, eterleri, esterleri ve diğer türevleri

Alkaloidler (tabii veya sentez yolu ile elde edilmiş), bunların tuzları, eterleri, esterleri ve diğer türevleri.

Son kontrol: 24 Ekim 2026Türk Gümrük Tarife Cetveli 2026

Kısa cevap

2939 Türk Gümrük Tarife Cetveli’nde “Alkaloidler (tabii veya sentez yolu ile elde edilmiş), bunların tuzları, eterleri, esterleri ve diğer türevleri:” pozisyonudur (fasıl 29). Altında 78 adet 12 haneli GTİP kodu vardır.

Pozisyon2939HS kodunun ilk 4 hanesi
12 haneli kod78Ürüne göre seçilir
Fasıl29Organik kimyasallarFasılı aç ›

2939 pozisyonundaki 12 haneli kodlar

78 kod
GTİPTanımBirim
2939.11Haşhaş sapı konsantreleri; buprenorfin(INN), kodein, dihidrokodein(INN), etil morfin, etorfin(INN), eroin, hidrokodon (INN) hidromorfin(INN), morfin, nikomorfin(INN), oksikodon(INN), oksimorfon(INN), folkodin (INN), tebakon(INN) ve tebain; bunların tuzları :
2939.11.00.00.11 Haşhaş sapı konsantreleri
2939.11.00.00.12 Morfin
2939.11.00.00.13 Diasetil morfin (eroin)
2939.11.00.00.14 Etil morfin
2939.11.00.00.15 Kodein
2939.11.00.00.16 Tebain
2939.11.00.00.17 Buprenorphine (INN)
2939.11.00.00.18 Dihydrokodeine (INN)
2939.11.00.00.21 Etorphine (INN)
2939.11.00.00.22 Hydrocodone (INN)
2939.11.00.00.23 Hydromorphone (INN)
2939.11.00.00.24 Nicomorphine (INN)
2939.11.00.00.25 Oxycodone(INN)
2939.11.00.00.26 Oxymorphone (INN)
2939.11.00.00.27 Pholcodine (INN)
2939.11.00.00.28 Thebacon (INN)
2939.11.00.00.31 Morfin sülfat
2939.11.00.00.32 Morfin hidroklorür
2939.11.00.00.39 Diğerleri
2939.19Diğerleri :
2939.19.00.00.11 Narsein
2939.19.00.00.12 Narkotin (noskapin (INN) )
2939.19.00.00.13 Papaverin
2939.19.00.00.14 Apomorfin
2939.19.00.00.15 Oripavine
2939.19.00.00.16 Acetorphine
2939.19.00.00.29 Diğerleri
2939.20Kınakına alkaloidleri ve bunların türevleri: bunların tuzları
2939.20.00.10.11 Kinin
2939.20.00.10.12 Kinin sülfat
2939.20.00.10.19 Diğerleri
2939.20.00.90.11 Barbiturate de kinidin
2939.20.00.90.19 Diğerleri
2939.30Kafein ve tuzları :
2939.30.00.00.11 Kafein
2939.30.00.00.12 Kafein tuzları
2939.41Efedrin ve tuzları :
2939.41.00.00.11 Efedrin
2939.41.00.00.12 Efedrin hidroklorür
2939.41.00.00.19 Efedrinin diğer tuzları
2939.42Pseudoefedrin (INN) ve tuzları :
2939.42.00.00.11 Pseudoefedrin
2939.42.00.00.12 Pseudoefedrinin tuzları
2939.43Kathin (INN) ve tuzları :
2939.43.00.00.11 Katin (INN)
2939.43.00.00.12 Katinin tuzları
2939.44.00.00.00 Norephedrine ve bunların tuzları
2939.45.00.00.00 Levometamfetamin, metamfetamin (INN), metamfetamin rasemat ve tuzları
2939.49Diğerleri :
2939.49.00.00.11 Metilefedrin
2939.49.00.00.13 Metanfetamin
2939.49.00.00.15 Barbexaclon
2939.49.00.00.19 Diğerleri
2939.51Fenetilin (INN) ve tuzları :
2939.51.00.00.11 Fenetilin (INN)
2939.51.00.00.12 Fenetilinin tuzları
2939.59Diğerleri :
2939.59.00.00.11 Teofilin ve aminofilin ve tuzları
2939.59.00.00.12 Dimenhidrinat
2939.59.00.00.19 Diğerleri
2939.61.00.00.00 Ergometrin (INN) ve tuzları
2939.62.00.00.00 Ergotamin (INN) ve tuzları
2939.63.00.00.00 Liserjik asit ve tuzları
2939.69Diğerleri :
2939.69.00.00.11 Ergokristin
2939.69.00.00.12 Ergotoksin
2939.69.00.00.13 Methyl ergometrine (methyl ergonovine) (methyl ergobasine) ve tuzları
2939.69.00.00.19 Diğerleri
2939.72Kokain, ekgonin; bunların tuzları, esterleri ve diğer türevleri:
2939.72.00.00.11 Ham kokain
2939.72.00.00.21 Ekgonin
2939.72.00.00.29 Diğerleri
2939.72.00.00.39 Diğerleri
2939.79Diğerleri:
2939.79.10.00.00 Nikotin ve tuzları, eterleri, esterleri ve diğer türevleri
2939.79.90.10.00 Teobramin
2939.79.90.90.11 Piperin
2939.79.90.90.12 Atropin
2939.79.90.90.13 Homatropin
2939.79.90.90.14 Pilokarpin
2939.79.90.90.15 Hiyosiyamin
2939.79.90.90.16 Ezerin
2939.79.90.90.17 Hiyosin (skopolamin)
2939.79.90.90.18 Rezerpin
2939.79.90.90.21 Teobromin türevleri
2939.79.90.90.22 Psilocybine
2939.79.90.90.23 Psicain Neu
2939.79.90.90.24 Chloro(pseudo)ephedrine(1-chloro-1-phenyl-2-methylamino-propane) (baz veya HCl)
2939.79.90.90.29 Diğerleri
2939.80.00.00.00 Diğerleri

Aynı fasılda yakın pozisyonlar

Fasıl 29 ›

Sık sorulanlar

2939 GTİP kodu nedir?
2939 Türk Gümrük Tarife Cetveli’nde “Alkaloidler (tabii veya sentez yolu ile elde edilmiş), bunların tuzları, eterleri, esterleri ve diğer türevleri:” pozisyonudur (fasıl 29). Altında 78 adet 12 haneli GTİP kodu vardır.
2939 pozisyonunda hangi 12 haneli kodu kullanmalıyım?
Ürününüzün tanımına en uygun 12 haneli satırı seçin; emin değilseniz Ticaret Bakanlığı’ndan bağlayıcı tarife bilgisi (BTB) isteyin. Yanlış GTİP, vergi farkı ve cezaya yol açabilir.
2939 HS kodu nedir?
HS (Armonize Sistem) kodu GTİP’in ilk 6 hanesidir. 2939 pozisyonundaki alt pozisyonlar 2939.11, 2939.19, 2939.20, 2939.30, 2939.41, 2939.42 biçimindedir; yurt dışındaki alıcıya bu 6 hane verilir.

Doğru GTİP’i bulmak için

  1. Ürünün ne olduğuna, neyden yapıldığına ve ne işe yaradığına göre önce fasılı, sonra 4 haneli pozisyonu seçin.
  2. Pozisyondaki 12 haneli satırlardan ürünün tanımına en uygununu seçin; “Diğerleri” satırı yalnız öteki satırlara girmeyen ürünler içindir.
  3. Kesin sınıflandırma için Ticaret Bakanlığı’ndan bağlayıcı tarife bilgisi (BTB) isteyebilirsiniz.
  4. Adım adım anlatım: GTİP kodu nasıl bulunur.
  5. Yurt dışına gönderimde: ETGB ve mikro ihracat.